Dil Seçiniz
Telefon
İnstagram
WhatsApp

Mide Botoksu

Mide Botoksu

BOTULİNUM TOKSİN NEDİR?

Dünyada 10-15 yıldır uygulanan botulinum toksin midenin açlık ve iştah sinirlerini geçici süre için felç etmeyi ve bu sayede kilo verimini amaçlayan endoskopik bir yöntemdir. Bu işlem ile midenin belirli bölgelerine “Botilinum Toksin” enjekte edilmektedir. İşlem sonrası mide kaslarının kasılması sınırlanır, midenin boşalma süresi uzar, erken tokluk - geç acıkma sağlanır ve kilo verim süreci başlar. Bu işlemde 300 ünite botulinum toksin midenin 3 ayrı bölgesine enjekte edilmektedir. Özellikle fundus bölgesine yapılan bu işlem ile kişilerde açlık hissi ortadan kalkmaktadır. Yapılan bir çok bilimsel çalışmada bu bölgeye enjeksiyon yapılmamakta ve o çalışmalarda hastaların yeterli kilo veremediği görülmektedir.
Sonuçta bu işlem hem açlık hissini ortadan kaldırır, hem de erken doygunluk yaratır. Hastalar bu şekilde kilo vermektedir. İşlem endoskopik olarak gerçekleştiği için 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmakta ve hastalar işlemin yapıldığı merkezde 1-2 saat dinlendirildikten sonra taburcu edilirler.

BOTULİNUM TOKSİN KİMLERE UYGULANABİLİR ?

Botulinum toksin, vücut kitle indeksi (VKİ) 35’in altında olan hastalara uygulanabilir. Biz ekip olarak toplam kilosunun %10’unu vermek isteyen gruba uyguluyoruz. Ayrıca tüp mide ameliyatı olmuş ve tekrar kilo almış kişilerden ameliyat olamayacak kişilere de bu işlemi uyguluyoruz. Bu işlem bir ameliyat değildir. İşlem hiçbir zaman AMELİYATIN alternatifi değildir. Onun için özellikle 10-15 kilo fazlası olanlara uygulamak gerekir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan hastalar yani tip 2 obez dediğimiz hastalar için botulinum toksinin çok fayda etmeyeceğini bilmek gerekir. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra botulinum toksin uygulanabilir.

BOTULİNUM TOKSİN İŞLEMİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR ?
Botulinum toksin, vücut kitle indeksi (VKİ) 35’in altında olan 18-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir. Biz ekip olarak toplam kilosunun %10’unu vermek isteyen gruba uyguluyoruz. Ayrıca tüp mide ameliyatı olmuş ve tekrar kilo almış kişilerden ameliyat olamayacak kişilere de bu işlemi uyguluyoruz.

Botulinum toksin işlemi ne kadar süre, hastanede yatmak gerekli midir?
Botulinum toksin uygulaması bir ameliyat değildir. Endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan ortalama 20 dakika süren bir uygulamadır. Hastalar, işlem esnasında uzman anestezi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.

BOTULİNUM TOKSİN İŞLEMİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR ?
Kas hastalığı olanlar ve botulinum toksine karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Mideye yapılan botulinum toksin uygulamasının ise henüz literatürde bildirilen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botulinum toksin midede kalıcı hasar oluşturur mu?
BOTULİNUM TOKSİNİN ETKİSİ 4-6 AY ARASINDA ORTADAN KALKAR BU NEDENLE HERHANGİ BİR HASAR OLUŞMAZ. Ancak hastaların %15-20’sinde işlem hiç etki göstermemekte. Bunu mutlaka hastalarımızla paylaşmaktayız. Bunun hastada olan dirence bağlı olduğunu düşünmekteyiz.

BOTULİNUM TOKSİN VE KABIZLIK
Botulinum toksin midenin düz kaslarına yönelik uygulanmakta ve sinir hücrelerine ya da barsak hareketliliğine herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Botulinum toksin sonrası diyetisyenimiz tarafından hazırlanacak diyet eşliğinde kabızlık problemi ihtimali ortadan kalkacaktır.