Dil Seçiniz
Telefon
İnstagram
WhatsApp

AMELİYAT İLE KİLO VERMEK BAŞARISIZLIK MI?

AMELİYAT İLE KİLO VERMEK BAŞARISIZLIK MI?

AMELİYAT İLE KİLO VERMEK BAŞARISIZLIK MI?

  • Ameliyatla bende kilo veririm önemli olan ameliyatsız kilo verebilmek.
  • Obezite cerrahisi ‘’kolaya kaçmaktır.’’
  • Diyet yaparak kilo vermemiş, ameliyatla kilo vermiş sonuçta.
  • Ağzını tutsaydın böyle işlemlerle uğraşmazdın.

Obezite cerrahisi öncesinde bu tür cümleleri etrafınızdan en az bir kere duymuş olabilirsiniz? Peki gerçekten bu böyle mi?

Elbette süreç böyle değildir. Yeme bozukluğu tanısı almış kişiler ve obezite cerrahisi olmuş kişiler bunun böyle olmadığını bilirler.

Peki obezite cerrahisi ‘nin buradaki  rolü nedir?

Ameliyat kişinin kilo verme sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır. Fakat bu ‘ameliyat oldum her şeyi istediğim kadar yiyebileceğim’ demek değildir.Herkes gibi yeme davranışlarımıza ,yemek ile kurulan duygu durumumuza ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermeli ve dikkat etmeliyiz.

Tüm bu süreçte psikologlar ve diyetisyenler iş birliği içerisindedir.Ameliyat kilo verme sürecinde bir aracı görevindedir.Sürecin işleyebilmesine kapı açar.Daha sonra hasta yeme düzenini ve davranış değişiklikleri hayatına uyarlamalıdır. Nasıl ki terapi sürecinde arabayı kullanan kişi danışanın kendisidir terapist yanında sadece eşlik eder.Bu süreçte de asıl rol oynayan kişi de danışanın kendisidir siz alışkanlıklarınızı değiştirmek isterseniz ve davranış değiştirmeyi hayatınıza entegre edebilirseniz başarı elde edebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Ezgi Gülşen